Zpět

Utěsnění základů nopovou fólií?

Přidáno: 28. 5. 2016 17:08:04 Počet shlédnutí: 3945

28 Květen 2016

Nopová fólie je v českém stavebnictví (bohužel nejen svépomocném) vnímána stejně všespasitelně jako pojem silikon, sanační omítka nebo zušlechtění naprosto všeho přidáním sokratu. Bohužel, takový je stav, a stavebník nebo zákazník stavební firmy na první problémy po převzetí díla výše avizovanou technologií zpravidla nemusí dlouho čekat. Zajímáte-li se o praxí ověřený pohled na problematiku hydroizolací základů, potom právě tento příspěvek je pro Vás a čtěte dál!

Utěsnění základů nopovou fólií?

Věnujme se dnes hydroizolacním neboli utěsňování základů před pronikáním vody a vlhkosti do stavby. Z pohledu řady "odborných" prodejců v prodejnách stavebních materiálů, stejně jako při surfování na internetu, snadno nabudete dojmu, že typickým materiálem pro takovou aplikaci je nopová fólie, přičemž se v diskuzích pouze věčně řeší zda ji instalovat s nopy k obvodové stěně nebo od stěny.

Uchopíme-li však danou problematiku z logiky věci potom se ptejme, jak s nopovou fólií docílíme poždavaného a zastánci technologie avizovaného efektu "odvětrání" vlhkého zdiva?

Mám-li mezi nopy prostor se vzduchem a toužím po funkci odvětrání potom potřebuji "průvan", neboli komínový efekt kdy vzduch odváděný nopky směrem vzhůru bude odněkud získáván. Tento zdroj vzduchu v zemi bohužel chybí a proto lze spoléhat pouze na efekt odpařování vodních par, které jsou lehčí než vzduch, ale zase ke svému uvolnění potřebují teplotu vzduchu v dutině vyšší než je teplota rosného bodu přesně nad prostorem dutiny, čehož docílit je v praxi značný problém. 

K tomu se přidává často velmi nerovný povrch základového zdiva, stejně jako tuhost nopové fólie, tudíž řešení detailů napojneí pásů je velmi komplikované a nemůže zaručit 100% těsnost. Výsledkem je potom zatékání za fólii, její možné protržení při zasypávání výkopu nemluvě o řešení detailu spodního ukončení ve výkopu u drenáže, které by mělo být naprosto vodotěsné.

Jak vidíme, z logiky věci, je řešení izolování základového zdiva nopovou fólií značnou výzvou bez zpracování systémových detailů. Podíváme-li se na věc z pohledu platné normy na povlakové hydroizolace, potom v bodě 4.5.3 narazíme na přímé vyloučení nopových fólií, neboť hydroizolace musí být souvisle podepřena podkladní vrstvou nebo konstrukcí, což v případě nopové fólie neplatí.

nopová fólie není hydroizolaceNemáte-li potřebu experimentovat stejně jako vážíte-li si svých finančních zdrojů, potom Vám navrhujeme stejný postup hydroizolací základového zdiva jako se po desetiletí používá na cca 80% německých a rakouských staveb. Řešení se v tomto případě jmenuje MEM Asfaltová silnovrstvá stěrka, která je:

  • nestákavá,
  • bezešvá,
  • flexibilní,
  • přemosťuje trhliny až 5 mm,
  • odolává zemní vlhkosti i tlakové vodě,
  • vhodná i pro následnou fixaci ochranných a izolačních desek z extrudovaného polystyrenu

S podrobně popsaným návodem ke zpracování se můžete seznámit v sekci pracovní postupy nebo kliknutím na tento odkaz. Přesvědčte se sami jak je řešení mnoha stavebních detailů snadné a spolehlivé, pracuje-li se podle popsaných standardů vzešlých z desítek let praxe! Příště se podíváme někam jinam, třeba na sanační omítky, které u nás často poptáváte.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info