Zpět

Jak se zorientovat v typech hydroizolačních stěrek?

Přidáno: 5. 1. 2016 20:16:57 Počet shlédnutí: 975

05 Leden 2016

Množství typů hydroizolačních stěrkových materiálů MEM klade vysoké nároky na znalosti spotřebitele. Pokud si chcete udělat obrázek o množství typů výrobků, které jsou nabízeny na českém trhu, potom čtěte dále.

Jak se zorientovat v typech hydroizolačních stěrek?

Hydroizolační stěrkové výrobky představují moderní materiály pro utěsňování stavebních kontrukcí před pronikající vodou a případně i vlhkostí.

V zásadě je rozlišujeme na tzv. "tvrdé" hydroizolační stěrky a na hydroizolační stěrky "flexibilní". Oba typy jsou obecně reprezentovány polymercementovými materiály, ve zkratce práškovou směsí cementu a přísadami, která se buď na místě mísí s vodou nebo systémovou disperzní přísadou (v tomto případě hovoříme o tzv. dvousložkové hydroizolaci).

Jaký je rozdíl mezi "tvrdou" a "flexibilní" polymercementovou hydroizolací z hlediska použití?

Tzv. "tvrdá" polymercementová hydroizolační stěrka, reprezentovaná výrobkem MEM Hydroizolační stěrka, je určená ke zhotovení vodonepropustné vrstvy, ve vnitřním i venkovním prostředí, proti netlakové a prosakující vodě působící na zdivo, beton nebo omítku. MEM Hydroizolační stěrka se tudíž používá k ochraně a utěsnění stavební konstrukce spodní stavby před působením zemní vlhkosti, typicky:

  • jako hydroizolace pod zdivem nebo cementovým podlahovým potěrem, kde brání tzv. kapilárnímu vzlínání zemní vlhkosti
  • proti netlakové vodě, působící na povrch stavební konstrukce ve formě dešťových srážek, sněhu nebo prosakující vlhkosti, jako jsou suterénní, sklepní a opěrné stěny nebo jímky a nádrže na vodu s hloubkou vody až 5 metrů. 
  • jako podnátěr pod sanační omítku, kdy brání pronikání zbytkové vlhkosti a solí z vlhkého zdiva do nově nahozené sanační omítky, čímž ji chrání před znehodnocením a prodlužuje její životnost.

MEM Hydroizolační stěrka, naopak, není určena do oblasti střech ani balkónů a teras, pod nimiž se nachází obytné místnosti ani není certifikována pod následně lepené keramické krytiny v interiéru ani exteriéru. Pro uvedené účely bývají certifikovány právě tzv. "flexibilní" hydroizolační stěrky, jako např. Bostik Izolace balkónu 2-K, kterou zakoupíte v prodejnách Hornbach.

Tvrdá vs. flexibilní polymercementová hydroizolační stěrka

V oblasti balkónů a teras je uvažováno s teplotním namáháním, stejně jako s rozdílným teplotní roztažností obkladového materiálu a podkladní konstrukce. Z uvedených důvodů je vyžadována "pružnost - flexibilita" hydroizolační vrstvy, které je například na vyspělém, německém trhu, stanovena spolu s minimální tloušťkou vrsty stěrky 2 mm v nejslabším bodě. Předespaná tloušťka v SRN certifikovaných materiálů, spočívající v síle vrstvy nanesené hydroizolační stěrky min. 2 mm, spolu s pružností výrobku, zaručují překonání výše zmiňovaných teplotních namáhání a překlenutí případně vzniklých trhlin. Zástupce Bostik Izolace balkónu 2-K z prodejní sítě Hornbach byl vybrán z důvodu překonání trhlin až 2 mm, tudíž jedněch z nejvyšších kvalitativních parametrů na trhu!

Nepropouští vodu, ale "dýchá"

Hydroizolační stěrky na minerální (cementové) bázi po vyzrání nepropouští vodu, nicméně povrch zdiva/podkladu zcela neuzavírají - jsou propustné pro vodní páry (podklad tzv. dýchá) a podkladní konstrukce díky tomu může vysychat.

Uvažujete-li o aplikaci hydroizolačního materiálu nabízejícího nejen zábranu pronikání vody, ale i brzdícího prostup vodních par, je potřeba se poohlédnout např. po bitumenové hydroizolační stěrce MEM Asfaltová silnovrstvá stěrka, jejíž vlastnosti jsou již bohatě popsány zde.

Tekutá fólie - to nejlepší pro koupelnu

Nabídku hydroizolačních stěrek uzavířá zástupce tzv. "tekutých fólií", které nacházejí uplatnění při zhotovování hydroizolačních povlaků pod obkládačkami a dlažbou v sanitárních prostředích bytových interiérů (koupelny, sprchové kouty, kuchyně atd.). Zde nachází uplatnění výrobek MEM Hydroizolace koupelny - sada, ve které naleznete vše potřebné pro izolování koupelny o podlahové ploše 6 m2.

Věříme, že jsme Vám vnesli více "světla" do problematiky tzv. hydroizolačních stěrek a těšíme se setkání výrobků MEM s Vaší domácností nebo chalupou :-)!

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info