Zpět

Boj s plísněmi ve 4 otázkách aneb rosí se Vám doma okna?

Přidáno: 7. 1. 2016 12:40:14 Počet shlédnutí: 1287

07 Leden 2016

Máte-li okna orosená z vnější strany tak je vše v pořádku. Rosí-li se Vám okenní sklo ze strany interiéru, je potřeba zpozornět, neboť k takovéto povrchové kondenzaci by vůbec nemělo docházet .

Boj s plísněmi ve 4 otázkách aneb rosí se Vám doma okna?

Co způsobuje rosení oken ze strany interiéru?

Odpověď je jednoduchá - teplota rosného bodu, kdy starší ročníky si jistě ještě vzpomenou na předpověď počasí stanice Hvězda bývalého Československého rozhlasu (pro mladší návštěvníky ukázka "Teplota, tlak, rosný bod" - zde).

Právě rosící se okno je velmi spolehlivým indikátorem zvýšené vlhkosti vzduchu v interiéru kdy rám okna se zasklením v chladném období stává, z důvodu často špatných tepelně-izolační vlastností, chladným a s povrchovou teplotou pod rosným bodem. V tomto okamžiku, kdy teplota na vnitřním povrchu okenní tabule, tj. nejchladnějšího povrchu v místnosti poklesne pod teplotu rosného bodu, začne vzdušná vlhkost na povrchu okna kondenzovat - srážet se do kapek vody, v důsledku čehož může docházet k růstu škodlivých a pro zdraví nebezpečných plísní.

Co bývá příčinou vysoké vlhkosti vzduchu v místnosti?

Příčina může být jedna nebo jich může být celá řada najednou. Může se jednat o nedostatečné větrání v období topné sezóny, stejně jako o špatně zvolený zdroj vytápění (např. stavební naftové generátory uvolňují obrovské množství tepla). Dále se může jednat o tzv. tepelné mosty stavebních konstrukcí tj. takových míst, kde dochází k větším tepelným tokům než v jeho okolí, což se opět projevuje chladnějším povrchem stavební konstrukce s teplotou pod rosným bodem. I za předpokladu, že máte izolační skla a podivujete se nad jejich rosením, je účelnější začít přemýšlet o jejich výměně. Vše stárne a první generace izolačních skel je již morálně a technologicky zastaralá. Současná moderní izolační skla jsou vyráběna až v kombinaci trojskel, používají se tzv. teplé distanční rámečky, prostor mezi skly se plní plynem a pro vnější tmelení se používají např. hot melt butylové tmely. Máte-li tedy okenní tabule u oken starší 10ti a více let, je účelné zvážit jejich výměnu nebo přesklení (optimálně skla vyrobená s distančním rámečkem Super Spacer a vnějším hot melt butylovým tmelem Bostik).

Jak rosení oken eliminovat?

Mezi základní pravidla patří udržování příznivého klimatu v místnosti, tj. udržovat pokojovou teplotu okolo 21 °C, vzdušnou vlhkosti mezi 50 až 60% a pravidelně větrat. V této souvislosti je dobré zmínit, že účelnější je nárazové větrání průvanem než tzv. stálá mikroventilace, při které se vzduch nemusí vždy stíhat dostatečně rychle měnit. Dále je potřeba mít zdroj tepla umístěný pod okny a nepřerušovat stoupání teplého vzduchu k okenní tabuli. Nezapomínejte, že vlhkost vzduchu vzniká běžnou činností v domácnosti, jako je vaření, praní, sprchování, sušení prádla, pokojové květiny apod. S tím opět souvisí doporučení po využívání všech možných pomůcek, které v domácnosti k odvodu vlhkého vzduchu máme, jako jsou digestoře, větráky a instalace případných odvlhčovačů vzduchu. Praktickým tipem je i správná vzdálenost nábytku od obvodových stěn domu, která by měla být nejméně 5 cm.  

Co dělat, máme-li již v bytě plíseň?

I přes veškerou snahu se může stát, že se Vám někde v domácnosti plíseň vyskytne. Důležité je proti plísni rychle něco podniknout, neboť nebezpečný není až její viditelný projev, ale právě nenápadné mikroskopické částečky spórů plísní rozptýlených ve vzduchu.  

Zde opět platí, že ideální je ji nechat vyhladovět a uvědomit si, že jedinou potravou plísně je vlhkost a vlhké prostředí. K odstranění plísně Vám firma MEM Bauchemie nabízí množství léty praxe osvědčených výrobků, jako např. MEM Hubitel plísní* s obsahem chlórů do sanitárního prostředí a na omyvatelné povrchy nebo bezchlórový a pachově tudíž neutrální MEM Odstraňovač plísní*, který je vhodný do bezprostředně obývaných místností, jako jsou obývací pokoje, ložnice a dětské pokoje, kde nachází uplatnění na malbách, omítkách, tapetách, dřevěných konstrukcích apod.

Pokud jste již plíseň některým z uvedených prostředků odstranili, je vhodné postižené místo ošetřit i MEM Protiplísňovou ochranou*, která vytváří transparentní, vodu odpuzující film. Vhodnou pomůckou je i MEM Protilísňová přísada*, kteoru můžete přidat do barvy při dalším malování, lepidla na tapety nebo do jakékoliv omítky.

Stane-li se, že již plíseň prostoupila do omítky příliš hluboko, nepomůže již nic jiného než omítka zcela nová. Informace k takovémuto, již více stavebnímu zásahu, naleznete na našich stránkách zde.

Závěrem je potřeba zmínit, že není účelné s plísní dokola bojovat pouze jejím odstraňováním, ale naopak naučit se vnímat výše popsané specifika a vůbec ji do domu nepouštět. S tím souvisí důkladné zamyšlení se odkud se k nám plíseň vlastně dostala, resp. co je její příčinou. Je-li vinna například ve špatné stavební konsturkci, zatékání střechou, chybějící vodorovné izolaci ve zdivu, kterým nekontrolovaně vzlíná zemní vlhkost ats., potom nezbývá než setřit na potřebnou rekonstrukci a sanaci problému.

*Používejte biocidní přípravky bezpečně. Před použitím si vždy přečtěte údaje na obalu a připojené informace o přípravku.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info